نقش مهارت های فردی در دنیای امروز که عرصه رقابت بین کسب و کارها خیلی تنگ تر از گذشته شده است مهم ترین چیزی که می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند نحوه ی مهارت های ارتباطی شما می تواند در رشد درآمد شما تاثیر مستقیم و موثری داشته باشد.

مهارت های فردی چیست؟

مهارت های فردی به ویژگی های درونی هر شخصی گفته می شود که با استفاده از به کارگیری اصولی هرکدام از آن ویژگی ها می تواند به تعاملات مثبت اجتماعی و جذب مخاطب به سمت آن منجر شود.

برخی از نمونه های مهارت های فردی:

  1. فن بیان جذاب
  2. زبان بدن مثبت
  3. کنترل احساسات و هیجانات
  4. کنترل خشم
  5. مهارت مدیریت زمان
  6. قدرت تشخیص برخورد مناسب در لحظه
  7. حفظ امیدواری در اوج ناامیدی
  8. جهان بینی اصولی

این موارد تنها بخشی که مهارت های فردی بود که صرفا برای ذکر مثال برای شما نام بردم از همین جهت خودتان می دانید تنها اگر بر روی فن بیان خودتون کار کنید به این صورت که متوجه بشوید از کجا و چطوری سر صحبت رو باز کنید یا اینکه به کسی که منتقد شماست چطور واکنش نشون بدهید تا جذابیت شما بالا برود و مردم به شما اعتماد بیشتری کنند چقدر می تواند در توسعه بیزینس شما تاثیر گذار باشد.

ما در طول عمر خود برای اهدافمان تلاش های زیادی میکنیم که ممکن است بالای 70 درصد آن به شکست منتهی بشود اینجاست که ناامیدی از ادامه راه و رسیدن به اهدافمون بر ما غلبه پیدا می کند و خودمان را از رسیدن به هدف مورد نظر خیلی ناتوان می بینیم.

در بیشتر مواقع که از رسیدن به اهدافمان ناامید می شویم با ادامه دادن و طاقت فرسایی بیشتر می توانستیم به هدفمون برسیم اما ناامیدی که از شکست های متوالی برای ما ایجاد شد برای همیشه دست ما را از اهدافمون کوتاه کرده است.

در چنین مواقعی اگر این مهارت را داشته باشیم که بلد باشیم در اوج ناامیدی چه باید کرد می توانید بر این احساس منفی بوجود آمده در ذهنمان غلبه پیدا کنیم و انقدر راهمان را ادامه بدهیم تا به هدف مطلوب خود دست پیدا کنیم.

مهارت های فردی و ارتباطی می توانند نقش پررنگی در توسعه بیزینس و کسب و کار ما داشته باشند اما متاسفانه بسیاری از افراد از قدرت آن ها غافل هستند و به سادگی هرچه تمام تر از مهم ترین اصول ارتباطی عبور میکنند.

خودتان تصور کنید کسی که زبان بدن و همینطور فن بیان جذابی داشته باشد چقدر می تونه آدم های بیشتری به خودش و کسب و کارش جذب کنه نسبت به فردی که اصلا فن بیان و زبان بدن اصولی ندارد؟

به طور کلی هرچی بیشتر مهارت های فردی خود را بالاتر ببریم جذابیت بیشتری در بین مردم و حتی خانواده و دوستان خودمون داریم بطوری که آن ها ما را فردی قابل اعتمادتر می بینند و بیشتر بسمت شما کشیده می شوند تا افراد حاضر دیگر.

با توجه به بیان بالا متوجه می شویم که کسب این مهارت ها نه تنها باعث رونق کسب و کار ما می شود و درآمد ما را افزایش می دهد بلکه برروی خانواده و زندگی زناشویی و آیین همسر داری ما هم تاثیر مستقیم و پررنگی دارد.

فردی که مهارت های ارتباطی و فردی بالای دارد از موقعیت های سخت و آسیب زا خیلی بهتر می تواند خودش را کنترل کند تا مبادا با گرفتن تصمیم های اشتباه به زندگی و خانواده خودش آسیب بزند.

اگر ما روی این مهارت های مهم خود بصورت موثر کار کنیم و براش وقت بگذاریم آن وقت می دانیم چه کسانی را از زندگی حذف کنیم و چه کسانی را جایگزین کنیم و فرق آدم های سمی و مفید در زندگی را تشخیص می دهیم.

از همین جهت چنانچه مهارت های فردی خودمون را شکوفا کنیم عشق واقعی تر و حقیقی تری را نسیب خودمون و اطرافیانمون می کنیم و یک همسر قابل اعتماد و قابل تکیه گاه محکمی به نظر خواهیم رسید تا یک همسر نق نقو و کسل کننده.

چگونه مهارت های ارتباطی خود را افزایش دهیم؟

این بسیار سوال بجا و مهمی است دوستان این نکته بسیار مهم رو فراموش نکنید که بین مهارت و علم تفاوت وجود دارد به این صورت که دست یابی به علم بسیار راحت تر از دست یابی به مهارت است.

مهارت نیاز به تلاش های فراوان دارد و مقدمه آن علم است اما غایت و هدف آن علم نیست بلکه علوم مدنظر را باید انقدر در دنیای بیرون تمرین و تکرار کرد و انقدر به شکست خورد تا سرانجام ما به ملکه ذهنی مهارت دست پیدا کنیم.

اجازه بدهید با یک مثال این تفاوت را برای شما ساده تر کنم:

علم مانند این است که می دانیم خورشید از طرف مشرق طلوع می کند و از طرف مغرب غروب؛ همین و بس و نهایتا به این نتیجه می رسیم که خورشید از طرف مشرق بالا می آید و از طرف مغرب پایین می رود.

اما مهارت مانند این است که شما سر کلاس راهنمایی رانندگی برای آموزش رانندگی خودرو حاضر شده اید در این کلاس شما را با نحوه ی عوض کردن دنده و کار با پدال های سه گانه آشنا می کنند حالا سوال این است که شما بعد از آشنایی با این علوم می توانید خودروی خود را برانید؟! خیر.

چرا؟ چون رانندگی علم نیست بلکه یک مهارت است و مهارت با تمرین و بکار گیری آن علوم بدست می آید از همین جهت شما باید کنار دست استاد در ماشین نشسته و انقدر اطلاعات سر کلاس رو روی ماشین تمرین و تکرار کنید تا در نهایت مهارت رانندگی در ذهن شما ملکه شود به این اتفاق ما می گوییم مهارت.

سایت نفر برتر بسیار عالی و مفید در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و ارتباطی کار کرده است و در این زمینه آقای رسول صفاری در بخش رشد فردی و ارتباطی، مطالب و دوره های منحصر به فردی را در اختیار عموم قرار می دهد و آقای علی اسماعیل زاده هم در زمینه فروش و تکنیک های فروش سرآمد است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.